Purva ainavu un kūdras skulptūru izstāde Slampes kultūras pilī

Man vienmēr ir paticis pētīt kartes un zīmēt arī pašam apslēptās mantas atrašanas ceļus. Augstā purva ezeriņu, jeb akaču ainava aerofotokartē allaž ir likusies aicinoša. Taču saklausoties vecmāmiņu stāstus par slīkšanu purvā vienam pašam doties izpētīt tīreļa noslēpumus šķita pārāk bīstami. Tāpēc tālajā 2010. gadā uzaicināju purvu zinātnieku no Meža fakultātes Jelgavā ar ko kopā izstaigājām Cenas tīreli. Savdabīgās un krāšņās purva ainavas ievilka sevi un vairs neatlaida.

Saullēkts ar zelta miglu pie horizonta Lielajā Ķemeru tīrelī
Zelta saullēkts Lielajā Ķemeru tīrelī ziemā. Foto: Atis Luguzs

 

Šajā izstādē ir aplūkojamas manas (Ata Luguza) bildes no saullēkta pārgājieniem Lielajā Ķemeru tīrelī un Cenas tīreļa centrālās daļas aerofoto, kas atgādina milzīgu Raseni, kas ainavas izpildījumā ir 50 000 reižu lielāka par šo kukaiņēdājaugu dabā.

Cenas tīreļa centrālās daļas aerofoto
Cenas tīreļa centrālā daļa ar stilizētu garlapu rasenes attēlu.
Glezna: purva rudens ainava ar bērzu stumbriem
“Purva bērzu ainava”, akrils uz auduma, 60 x 90 cm, Atis Luguzs (2022)

Purva bērzu ainavu uzgleznoju arī gleznā, gribējās kaut kā līdzināties Purvītim. Tad arī no kādas muzeja darbinieces uzzināju, ka slavenais Latviešu mākslinieks purva bērzus nekad nav gleznojis. Jo tie tādi līki un greizi, nokaltuši un aplūzuši. Taču man liekas, ka purvā tādi izskatās skaisti.

Piedāvāju apskatīt arī pāris skulptūras, kas darinātas no kūdras. Materiāls skulptūrām tiek iegūts apmēram 3 metru dziļumā, tā bioloģiskais vecums sasniedz 2 līdz 4 tūkstošus gadus, kas apmēram sakrīt ar faraonu laikiem senajā Ēģiptē. Izraktie kūdras gabali ir vairākus gadus jāžāvē, līdz tie kļūst pietiekami sausi un cieti griešanai ar nazi un no tiem varētu izgatavot kūdras skulptūras.

Izstādē ir aplūkojamas arī 5 bildes no Viestura Serdāna (Valguma Pasaule) no gaisa balona uzņemtajiem foto Lielajā Ķemeru tīrelī ar purva ezeriņu labirintiem, krāsām un daudziem pazīstamo pastaigu laipu ar skatu torni.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: