Mākslinieks Atis Luguzs iepazīstina ar kūdras skulptūru “Lieldienu olas”

Kūdras skulptūru “Lieldienu olas” nolēmu izstādīt mākslas izstādē “Purva Pasaule” kultūras centrā “Vietvalži” , jo pasākums no 24. marta līdz 15. maijam iekrita arī pa Lieldienām aprīļa vidū.

Ola kā Lieldienu simbols ir pārņemts no pagāniem un  ir iedzīvojies arī kristīgajās tradīcijās. Ola nozīmē dzīvības sākumu. Un tā to uztver gandrīz visas dzīvās būtnes. Īpaši mīļa šī forma ir putniem, kas savā uzvedībā parasti neizplūst mīļumā, taču ap olām var ņemties un čubināties vai visu dienu.

Kāpēc tieši olas nevis kāds cits objekts no kūdras?

Olu telpas interjerā piesaista vairāk uzmanības, jo cilvēki to uztver kā dzīvu būtni. Olas forma laikam ir vienkāršākais veids kā attēlot kaut ko dzīvu. No tās var izšķilties čūska, ķirzaka, bruņurupucis, kās putns vai, piemēram, dinozaurs. Kas tas būs, ir atkarīgs no iztēles, kam arī ola dod vietu.

Mākslinieks Atis Luguzs stāsta par kūdras skulptūru "Lieldienu olas"
Mākslinieks Atis Luguzs stāsta par kūdras skulptūru “Lieldienu olas” mākslas izstādē “Purva Pasaule” kultūras centrā “Vietvalži” 2022. gada aprīlī.

Olas forma ir pateicīga griešanai no kūdras. Tā ir pietiekami vienkārša. Acīm ir salīdzinoši viegli sekot līdzi sfēras liekumam. Līdz ar to darbs pie olu izgatavošanas ir mierīgs un meditatīvs.

Tāpat sfēriskā forma ļauj gatavo darbu vienkāršāk transportēt.  Tam nav asu kanšu, kas pārvadājot varētu nomīcīties. Tā ir galvenā problēma ar kūdras skulptūru nogādāšanu un uzstādīšanu izstādēs.

Mākslinieks Atis Luguzs ar kūdras olu izstādē.
Mākslinieks Atis Luguzs stāsta par kūdras skulptūru “Lieldienu olas” izstādē “Purva Pasaule” Salas pagasta kultūras centrā “Vietvalži” 2022. gada 14. aprīlī.

Kur pieRīgā vēl var apskatīt skulptūras no kūdras?

Mākslinieks Edgars Ameriks veido izstāžu zāli Kalnciemā tieši saistībā ar kūdras pielietojumu mākslā un interjerā.  Šī mākslinieka veidoto kūdras interjeru var aplūkot arī Dubaijā izstādē WorldExpo  2020, Latvijas paviljonā. Arābiem patīk, jo tāds lielformāta kūdras interjers ir zelta vērtē 🙂

Piebildīšu, ka interesenti olas no kūdras var apskatīt un kādu arī aptaustīt Olaines Vēstures un Mākslas muzeja pastāvigajā ekspozīcijā. Turtrodas manis veidotā skulptūra “Purva ligzda”. To muzejā modri sargā liels brūnais lācis, kas kopā ar ligzdu ļauj apmeklētājiem izdomāt kādu kopīgu stāstu par ķepaini un olām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.